ProtivStraha_FINAL.jpg

Radujemo se učešću HEKLERA na Bijenalu mladih u Beogradu, koje će se održati na više lokacija u periodu od 29. jula do 5. septembra 2021. godine. Ovogodišnja tema Bijenala mladih je Zajednički jezik, pa vas ovom prilikom pozivamo da nam se pridružite na tri kolektivne radionice PROTIV STRAHA / ANTI-FEAR, kao i na izložbi koja će proizaći iz ovog zajedničkog rada. 

Protiv straha / Anti-Fear je jedna od grana HEKLER asemblija započetog prošlog leta u toku pandemije u Bruklinu. Nastao je kao participativni kolektivni projekat, koji razmatra i neguje potencijale straha kao transformativnog sredstva za stvaranje prostora kolektivne imaginacije. 

Osećaji ranjivosti koji okružuju strah služe kao uporište svake sesije, koja se, zatim, u trajanju od dva do tri sata,  razvija kroz kolektivne eksperimente, hibride umetničkih, teorijskih i terapeutskih modaliteta. Zajedno ćemo vežbati i primenjivati umetničke organizacione alate nege kroz poeziju, slušanje, pokret, crtež, čitanje, pisanje, performans, vežbe disanja i meditacije, koji imaju za cilj da odvežu represivne čvorove, čineći da se osećamo osnaženo, maštovito, nadahnuto i inspirisano za akciju. Od sesije do sesije gradimo osećaj zajedništva, solidarnosti i smelosti, ispitujemo odnos pojedinca i kolektiva i iz feminističke perspektive problematizujemo pitanja vrednosti  tela i rada u kapitalizmu.

Radionice će rezultirati kolektivnom multimedijanom arhivom našeg višeglasja, kao i arhivom korišćenih kolaborativnih i kolektivnih metoda. Ona će uključivati video-rad i publikaciju u vidu radne sveske, kao i animirani film Sestrinstvo (Sisterhood, Jelena Prljević), koje ćemo izložiti u umetničkom prostoru Footnote centra u Beogradu. Istovremeno, tokom trajanja izložbe, u istom prostoru će se održati okupljanje i razgovori sa umetnicama, učesnicama i učesnicima koji su u Srbiji.

Radionice će se održati putem zoom onlajn platforme. Broj učesnika/ca na pojedinačnim radionicama je ograničen na 30 radi intimnijeg kolektivnog rada. Nadamo se što višem broju ljudi koji bi bili u mogućnosti da učestvuju na celokupnom programu. Radionice vodimo na bosanskom, hrvatskom i srpskom sa prevodom na engleski.

Vreme radionica: 

Sreda 4. avgust 17-20 h (CET) 
Subota 7. avgust 17-20h h (CET)
Utorak 10. avgust 17-20 h (CET)

Trajanje izložbe u Footnote Centre:
29. jul - 5. septembar 2021. godine
Strahinjića Bana 12 11000 Beograd

Screen Shot 2021-09-26 at 9.41.52 PM.png

Radna sveska Protiv straha: Zajednički jezik

Ovaj multijezični zine radna sveksa je rezultat kolektivnog rada učesnika, učesnica i organizatorki u toku online radionica Protv straha organizovanih u sklopu Bijenala mladih u Beogradu avgusta 2021.

Dizajnirala Jelena Prljević.

FREE DOWNLOAD OVDE

Koristite svesku I javite utiske!

 

O BIJENALU MLADIH

Bijenale mladih, međunarodna izložba savremene umetnosti mladih se ove godine prvi put predstavlja beogradskoj publici, a organizuje se pod okriljem ULUS-a u periodu od 29. jula do 5. septembra 2021. godine na više lokacija u Beogradu (Prostori ULUS-a, Dom kulture Studentski grad, Kalemegdanska tvrđava, niz javnih prostora). 

Zajednički jezik, ovogodišnja tema manifestacije predstavlja  rezultat sinergije različitih koncepata svih uključenih u ovaj projekat (tri zasebna kustoska pristupa nastala su na osnovu uvida u organizacionu strukturu i misiju Bijenala mladih koju su sastavili mladi akteri u polju umetnosti tokom pripremnog perioda (Javne pripreme I) a potom su sjedinjena u jedinstvenu formu (Javne pripreme II). 

Izložba komunicira kroz zajednički označitelj “mi”,  a ne govori u u ime nekog, već uspostavlja telo koje govori zajedničkim jezikom. Takav jezik  je konstelacija simbola, haštagova, neologizama, emodžija, ali nije samo to. On je i sistem komunikacije revolucionarnog kolektiva u nastajanju. On je mesto susreta nove generacije koja se sporazumeva na drugačiji način, pomalo kriptovano za prethodne, kroz nova pravila, nove izazove, nove tendencije.

Kustoskinje Senka Latinović, Teodora Jeremić i Jovana Trifuljesko uspostavljaju preklapanje i pronalaze sistem u kom se formiraju različiti, ali i jednaki kustoski koncepti odražavajući  Bijenale mladih kao mesto koje odgovara na zajedničke potrebe svih koji učestvuju u njegovom stvaranju, što uključuje ne samo produkciju i izvođenje umetničkih radova, već i izgradnju diskursa i distribuciju znanja.  U okviru celokupne manifestacije su organizovane kustoske radionice i edukativni programi u saradnji sa članovima ULUS-a i drugim kultuno-umetničkim akterima lokalne savremene scene.

U organizacionom smislu, Bijenale je zamišljeno kao platforma za horizontalnu saradnju i razmenu novih i afirmisanih aktera u polju umetnosti, otvorena za nove učesnike i partnerstva, predviđajući mogućnost kontinuiranog ili povremenog angažovanja.

 

Organizatorke

Sonja Blum je neurologinja i umjetnica koja radi na više medija, uključujući video, instalaciju, pisanje i performanse, istražujući prostor i dodirne tačke između intuicije, pamćenja i socijalne politike. Sonja je iz Sarajeva, živi i radi u Bruklinu, Njujork. IG: @sonjaform

Jovana Đajić je radnica u kulturi i obrazovanju. Članica je kolektiva Hekler. Živi i radi u Beogradu i Užicu.

Milica Grbić (1994, Beograd) je arhitekta koja se bavi projektovanjem i izvođenjem enterijera. Sa kolegama Milošem Stojkovićem i Petrom Tošićem je učestvovala na konkursu za idejno rešenje proširenja depoa Narodne biblioteke. Sa istim timom je osvojila otkup na konkursu za idejno rešenje novog centralnog trga grada Priboja. IG: @milicagrbic_

Nadežda Kirćanski (1992, Zrenjanin) je vizuelna umetnica čija praksa angažuje širok raspon medija uključujući crtež, objekte i site-sensitive prostorne instalacije. Jedan od ključnih fokusa u njenom radu je sudar socio-političkih realnosti i savremenog jezika mladih koji otkriva potisnut emotivni, fizički i intelektualni rad. IG: @kircansky

Jelena Prljević (1990, Užice) je umetnica čija praksa istražuje polje crteža, animacije i instalacije. Njen rad sugeriše razumevanje straha i proces isceljenja neophodnim za prevazilaženje nemira kako unutrašnjih tako i spoljašnjih. Suosnivačica je platforme i kolektiva HEKLER. Trenutno živi i radi na svom selu Ljubanje. IG: @jprljevic

Nataša Prljević je umetnica i radnica u kulturi. Proučava i razvija kolaborativne i kolektivne umetničke prakse koje obuhvataju feministicko organizovanje, radikalnu pedagogiju i transformativnu pravdu. Inicijatorka platforme i kolektiva HEKLER. IG: @prljevic

Bojana Videkanić je umetnica, kustosica i istoričarka umetnosti rođena u Jugoslaviji, u Bosni i Herzegovini. Od 1995. godine zivi u Kanadi gde je dosla kao izbeglica koju sponzoriše vlada. Kroz performans, video, tekst i instalaciju, bavi se procesima raseljavanja i identitetskim pitanjima u širim političkim, socijalnim i kulturnim okvirima, ukljucujuci različite neoliberalne kapitalističke projekate i nove oblike kolonizacije. IG: @bojanavidekanic

HEKLER je kolaborativna platforma koja ukršta umetničke, pedagoške i organizacione metode kroz jačanje feminističkih prostora radikalne imaginacije i internacionalne solidarnosti. Mi smo kolektiv i transnacionalna zajednica umetnica i umetnika, radnica i radnika u kulturi, kao i svih onih koji veruju u neophodnost otpora supremaciji, kolonijalizmu i kapitalizmu. IG: @heklerke